Sathya Sai organizacija>Duhovne dejavnosti>Petje svetih pesmi

Petje svetih pesmi

V današnji dobi je dovolj, če si z nenehnim ponavljanjem božjega imena pridobimo božjo milost ter se odrešimo neskončnega kroga rojevanja in umiranja. Z opevanjem njegove slave in veličastja, s ponavljanjem njegovega imena odpiramo srce, razvijamo predanost in utrjujemo vero.

Prepevanje hvalnic Bogu je tako pot do končnega cilja, ki je zlitje z njim. Človek je Bogu nadel mnogo imen in oblik. Sledniki Sathya Sai Babe ga naslavljamo z njegovim svetim imenom. Ime Sathya Sai Baba v sebi skriva globlji pomen. Sathya v sanskrtu pomeni večna, nespremenljiva resnica. Sai pomeni božanska mati, vendar ima tudi drug pomen: S (service) se nanaša na služenje, A (adoration) pomeni čaščenje in I (illumination) označuje razsvetljenje. Služenje (karma joga), čaščenje (bhakti joga) in razsvetljenje (gnjana joga) so tri poti do Boga, ki jih Krišna opisuje v Bhagavadgiti. Baba pomeni božanski oče, vendar ima tudi to ime simbolično še dodaten pomen. Baba pomeni bivanje (B - being), zavest (A - awareness), blaženost (B - bliss), bit ali duša (A - atma). Baba je torej vrhovna kozmična duša oziroma bitje v večni blaženosti in popolni zavesti.

‘‘Na tem svetu ni nič močnejšega od Gospodovega imena, ki ščiti vse. Orožja in bombe ne bodo rešile sveta. Le božje ime ga lahko reši. Človekova najvišja dolžnost je, da moli za božjo milost.’’

“Človek je obdarjen z jezikom, da opeva božjo slavo.
Če tega ne stori, ostane zadolžen Bogu.”

(Sathya Sai Baba)

Kaj so bhadžani?

Bhadžan oziroma ponavljanje božjega imena (namasmarana) pomeni skupinsko petje duhovnih pesmi, s katerimi slavimo Boga. Kadarkoli in kjerkoli z ljubeznijo opevamo božje ime, je Bog prisoten. Z vsakim odpetim bhadžanom um postane čistejši, bolj osvobojen strasti in močnejši v veri.

V nadaljevanju besedila uporabljamo izvorno besedo bhadžan, saj ima ta svoje posebnosti in v slovenščini zanj ni primernega prevoda. Namen petja bhadžanov je pritegniti naklonjenost Boga ter mu s petjem darovati svojo predanost in ljubezen. Petje ni omejeno na določeno religijo, področje ali narodnost, pomembna je le naša ljubezen do Boga. Bhadžane pojemo v skupini, kjer posamezni pevci vodijo in skupina ponavlja za njimi. Ubrano in predano petje ustvari vibracije, ki očistijo ozračje ter vnašajo radost in harmonijo v okolico. Z bivanjem v takšnem prečiščenem ozračju, se prečistijo tudi naša srca.

Slednik, ki želi zapeti bhadžan pravilno, se mora vanj poglobiti in poenotiti glas – občutek, melodijo in ritem. Ko torej uskladimo občutek s predanostjo in ljubeznijo, bodo svete besede postale izliv ljubezni do Boga. Če pojemo brez razumevanja besed, brez občutka in pristne ljubezni do Boga, je to le mehanično izvajanje petja . Občutek (bhava), melodija (raga) in ritem (tala) so ključnega pomena za pravilno petje.

Namen petja božjih hvalnic

1. Petje hvalnic Bogu umirja um in prečiščuje srce. Zato moramo svoj um osredotočiti na pravilno petje in izgovarjanje besed.

'Vdano petje je eden od postopkov za umirjanje uma, da se ta osredotoči na večne človeške vrednote. Naučite um, da se predaja in uživa v božji slavi. Njegovo pozornost odvrnite od čutnih užitkov. Petje hvalnic Bogu prebudi v vas željo po doživljanju resnice, po tem, da bi vsaj bežno ugledali Boga. Hvalnice Bogu vzbujajo željo po doživljanju blaženosti, ki je človekovo notranje bistvo, in spodbujajo človeka, da se poglobi v lastno notranjost ter postane to, kar v resnici je – Bog.'' (Sathya Sai Baba)

2. S petjem hvalnic Bogu prečiščujemo okolico in vanjo vnašamo blagodejne vibracije. ''Petje hvalnic bogu ne koristi zgolj tistim, ki pojejo, temveč vsej okolici, saj jo prečiščuje. Danes je vse onesnaženo. Ozračje izpolnjujejo različni neuglašeni in moteči zvoki. Radio valovi prehajajo v človekov um in tako onesnažujejo njegove misli. Če želimo slišati čist zvok, mora biti čista tudi naša okolica. Onesnaženje je krog, ki se prične z dimom in oblaki, konča pa z uživanjem onesnažene hrane.

Prepoznati moramo vlogo hvalnic Bogu, saj so te orodje za prečiščevanje okolja. Skupinsko petje je treba razumeti v tem kontekstu. Ko pojete doma, si lahko dovolite različne posebnosti. Pri skupinskem petju pa je treba peti iz srca in duše, da se boste dotaknili vseh poslušalcev. Petje ne bi smelo postati mehaničen obred. Vanj morate vložiti srce in dušo.'' 
(Sathya Sai Baba)